Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Tradycja ma w sobie coś wartościowego, czego szkoda byłoby stracić, ma w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno. To dzieci są kolejnym ogniwem w łańcuchu tradycji, która jeśli ma przetrwać, potrzebuje kontynuacji. Małe dzieci są ciekawe świata i pozbawione barier. Nie wstydzą się czegoś robić „bo to obciach”, są otwarte na wszelkie pomysły. Im wcześniej będziemy dzieciom pomagali uwewnętrzniać ważne wartości tym głębiej się one w nich zakorzenią. Będzie to dla nich naturalne, normalne.

Wychodząc z tego założenia Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała i przeprowadziła szereg warsztatów dla dzieci w celu poznawania własnego regionu, miasta, dzielnicy w celu rozbudzenia patriotyzmu lokalnego oraz dumy z miejsca zamieszkania.

Bardzo ważnym elementem naszej tradycji jest gwara – język naszych przodków.

Ukoronowaniem edukacji gwarowej dzieci było spotkanie z znakomitym specjalistą w tej dziedzinie, a zarazem aktorem teatralnym Andrzejem Malickim w naszym przedszkolu. Czytane głośno książki „Szneka z glancem”, „Knipka dla gzubka”. Czy „Heksa na hulajpecie” wprowadziły dzieci w świat gwary i tradycji”

Warsztaty pokazały, że trzeba jak najczęściej „godać po naszymu”, aby nasza gwara nie uległa zapomnieniu. W tym dniu dzieci na podwieczorek zjadały „szneki z glancem.” Również rodzice mogli je skosztować dzięki zorganizowanej degustacji. Oczywiście „szneki” to wypiek naszych pań kucharek.