Książka to sztuka, książka to odkrycie. Książka to opowieść, książka to zabawa. Książka to emocja, książka to doświadczenie. Dla każdego dziecka można dobrać książkę, którą zechce czytać. Trzeba ją dla niego odkryć. Aby tego dokonać Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna i BAZA Centrum Edukacji Kreatywnej przeprowadziły w naszym przedszkolu warsztaty wspierające rozwój zmysłów, dbający o motorykę, wpływające na rozwój mowy, /ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni./ Czytanie sensoryczne i performatywne oparte na wartościowych książkach z literatury dziecięcej pozwoliło na uzyskanie efektu wow, który dzieci bardzo lubią. Dzieci czytają bowiem książki całym sercem i każdym zmysłem. „Czytanie przez doświadczanie” to moduł dla przedszkoli w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna „Rozczytana Koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 (program Narodowego Centrum Kultury „Blisko).”