12 września 2021 r., była dokładnie 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom zachęcała  dzieci i rodziców do sięgnięcia po znakomite, często prorocze książki tego autora: "Bajki robotów", "Opowieści o pilocie Pirxie" czy "Solaris". Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zachęcała do przeczytania przez młodsze dzieci pozycji wydanej w serii „Czytam sobie”: „Lem i zagadki Kosmosu” Marcina Barana. Na podstawie tej pozycji został napisany scenariusz umożliwiający zapoznanie z sylwetką Lema dzieci od wieku przedszkolnego i nauczania zintegrowanego. Pilotażowo zajęcia na jego podstawie zostały przeprowadzone w naszym przedszkolu w grupie „Motylki” i „Muchomorki”.