W tym roku nasze przedszkole we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno -Epidemiologiczną w Gnieźnie po raz kolejny przystąpiło do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”.

Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów. Celem programu był również wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

W dniach 19–23.04.2021 w naszej placówce został przeprowadzony cykl zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej dla dzieci 6 - letnich z grupy „Biedronki”:

1. Poszukiwanie źródeł dym,

2. „Co i dlaczego dymi?”

3. „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”

4. „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”

5. „Jak unikać dymu papierosowego?”

W ramach realizacji programu odbyły się następujące zajęcia:

  1. "Gdzie i kiedy widzę dym?"- obserwowanie na placu zabaw i rysowanie przez dzieci różnych źródeł dymu.

  2. "Co i dlaczego dymi?"- oglądanie i omawianie z dziećmi prezentacji multimedialnej. Zwiększanie wiedzy w zakresie zlokalizowania różnych źródeł dymów, ich rodzajów oraz przyczyn wydobywania.

  3. "Zakaz palenia"- poszukiwanie tabliczki informującej o zakazie palenia
    w wyznaczonym przez dzieci miejscu,

  4. "O kominie, który przestał dymić"- historyjka obrazkowa, uważne słuchanie opowiadania na podstawie historyjki obrazkowej.

  5. "Jak się czuję, kiedy dymi papieros?"- zwiększanie wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu papierosowego na podstawie opowiadania” „O Podróży Dinusia pociągiem” Ćwiczenia oddechowe z muzyką relaksacyjną, rozmowa z dziećmi na temat doznań podczas ćwiczeń z emblematami kwiatów.

  6. "Piosenka o Dinku"- wspólna nauka i śpiewanie piosenki. Zapoznanie dzieci
    z maskotką programu: "Czyste powietrze wokół nas", dinozaurem Dinkiem.

  7. ''Postać Dinka''-ozdabianie głównej maskotki programu.

  8. "Nie pal przy mnie"- wykonanie plakatu według pomysłów dzieci.

  9. "Jak unikać dymu papierosowego?"- rozmowa z dziećmi na temat umiejętności zachowania się, gdy znajdują się w zadymionych pomieszczeniach oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy "Burza mózgów"- układanie zdań i haseł sprzeciwiających się palaczom.

W przebiegu zajęć warsztatowych wykorzystywane były metody aktywizujące, których istotą jest umożliwienie dzieciom zaangażowania wszystkich zmysłów i podjęcia różnych form aktywności w procesie zdobywania informacji i kształtowania umiejętności.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach. Proponowane zabawy ruchowe, tematyczne inspirowały dzieci do działań, których efektem były prace plastyczne. Dzieci podczas trwania zajęć usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości palenia oraz sposobów zachowywania się w obecności osób palących.

{gallery}20202021/air{/gallery}