Gwara w naszym regionie nie jest już tak powszechna jak kiedyś, dlatego warto przypominać o tak cennej części naszej kultury i tradycji. Wychodząc z tego założenia Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna przygotowała cykl warsztatów dla dzieci przedszkolnych pod wspólną nazwą „Pyry z gzikiem”, w celu  pobudzenia wyobraźni językowej dzieci i uczenia ich  świadomego korzystania z bogactwa językowego gwary gnieźnieńskiej.19 października podczas imprezy podsumowującej zajęcia, prowadzonej przez Ewę Jaworską, kierownika Filii nr 2 BPMG, wszystkich uczestników przywitał Janusz Ambroży, dyrektor gnieźnieńskiej książnicy. Głos zabrał także Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Przybyłe na spotkanie dzieci  z naszego przedszkola dowiedziały się, że na język gwary zostały przetłumaczone utwory z dziecięcej literatury, jak chociażby „Mały książę”, czyli „Książę Szaranek”. Obejrzały inscenizację „W Wielkopolsce – Na straganie” opartej na przetłumaczonym wierszu Jana Brzechwy, w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3. Wysłuchały wielkopolskiej wersji wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima  głośno czytanej przez Piotra Wiśniewskiego, pełnomocnika  prezydenta Gniezna ds. kultury.
Za edukację regionalną nasza p.dyrektor Grażyna Hybza, otrzymała zestaw książek o historii Polski i Gniezna do biblioteczki przedszkolnej. A wszystko to w ramach projektu „Blubrajmy na Fyrtlu” realizowanego wspólnie z Urzędem Miejskim w Gnieźnie i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2018”.

{gallery}20182019/fyrtel{/gallery}